fa طاهره ایبد - انتشارات سیاوشان

طاهره ایبد

طاهره ایبد

نویسنده

نویسنده، طنزپرداز، پژوهشگر، منتقد، فیلمنامه‌نویس، روزنامه‌نگار و مدرس کارگاه‌های داستان‌نویسی است. او زاده 1342 در شیراز است.

سال ۱۳۶۴ نخستین کتابش با عنوان صالح از سوی کانون پرورش فکری منتشر شد. پس از آن بیش از ۱۰۰ اثر در ژانرها و قالب‌های گوناگون ادبی: رمان، داستان‌های سریالی، مجموعه داستان پیوسته، تک داستان و داستان تصویری از او به چاپ رسیده‌اس.  او برای تمام رده‌های سنی (بزرگسالان، نوجوانان، کودکان، خردسالان و نوزادان شش ماه تا سه سال) کتاب منتشر کرده‌است. این تنوع در محتوای آثار او هم دیده می‌شود. ایبد آثاری با درون‌مایه‌های مختلف مثل جنگ، دوستی، خانواده، محیط زیست و … را آفریده؛ رمان تخیلی برای نوجوانان، داستانک‌هایی برای کودکان و آثاری که طنز بارزترین ویژگی آن‌هاست. درون‌مایه آثار او شامل مسائل و دغدغه‌های همیشگی بشر مانند مرگ و مسائل اجتماعی مانند تبعیض‌ها و کلیشه‌های جنسیتی و همچنین نیازها و خواست کودک و نوجوان امروز است:” ایبد را باید نویسنده‌ای با مضامین و درون‌مایه‌هایی متفاوت دانست .ساختارشکنی ایبد در روایت داستان در بسیاری از آثار او مانند “گرگ گنده و خپله ماهی ” و “عجیب و عجیب‌های ته دریا” دیده می‌شود.

او جوایز فراوانی از جمله، سرزمین مرده‌ها و زنده‌ها، برگزیده کتاب سال کانون پرورش فکری و دریافت مرغک زرین کانون پرورش فکری، خانواده آقای چرخشی در فهرست کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی جوانان (مونیخ آلمان(، شاخه شکسته، اثر برتر جشنواره ادبیات داستانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و…

همچنین بسیاری از آثار او به چندین زبان از جمله انگلیسی، آلمانی، ایتالیای ، ترکی و… ترجمه و چاپ شده است.

آثاری از طاهره ایبد که توسط انتشارات سیاوشان منتشر شده اند: