fa احمد اکبرپور - انتشارات سیاوشان

احمد اکبرپور

احمد اکبرپور

نویسنده

احمد اکبرپور متولد 31 تیر 1349 در شیراز است. وی لیسانس روانشناسی خود را از دانشگاه شهید بهشتی تهران گرفت.
احمد اکبرپور فعالیت ادبی خود را از 24 سالگی با سرودن شعر آغاز کرده است. او اولین و تنها مجموعه شعر خود را با عنوان مردم عصر پنجشنبه در سال 1372 منتشر کرد.
او که شاگرد رضا براهنی و هوشنگ گلشیری بود، خیلی زود شروع به نوشتن داستان برای نوجوانان کرد و سبک پست مدرن نویسی را در پیش گرفت.
قطار آن شب که در سال 1378 منتشر شد، جایزه کتاب سال را از وزارت فرهنگ ایران دریافت کرد. این رمان داستان دختر بچه‌ای را روایت می‌کند که به تازگی مادرش را از دست داده و در سفری با قطار با معلمی ملاقات می‌کند. این رمان کوتاه به عنوان یک فیلم تلویزیونی توسط حمیدرضا حافظی اقتباس شد و بعداً توسط حمیدرضا قطبی به عنوان فیلم سینمایی اقتباس شد.
«شب بخیر فرمانده» که در سال 2002 منتشر شد، به طور مشترک توسط یونیسف و شورای کتاب کودک ایران حمایت مالی شد. این کتاب ضد جنگ کودکان، داستان کودکی معلول را روایت می‌کند که در خواب با یک سرباز اسباب‌بازی دشمن ملاقات می‌کند.
اکبرپور در دوران کاری خود به موضوعاتی چون ترس، تنهایی و آرامش پرداخت. او در برخی از آثارش به‌عنوان یک خلبان، شب بخیر فرمانده و امپراطور کلمات، انزجار خود را نسبت به تأثیر مخرب جنگ بر کودکان نشان می‌دهد.
Good Night Commander و That Night’s Train (با تصویرگری Isabelle Arsenault) توسط Groundwood Books در ایالات متحده و کانادا به ترتیب در سال های 2010 و 2012 به زبان انگلیسی منتشر شده اند.
دیپلم افتخار IBBY در پکن برای امپراطور کلمات، 2006 و او نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن در سال 2023 شده است.

آثاری از احمد اکبرپور که توسط انتشارات سیاوشان منتشر شده اند: